YouTube seo nedir? YouTube seo nasıl yapılır? YouTube kanal seo ayarları ve YouTube video seo ayarları ile YouTube üst sıralara çıkma teknikleri

YouTube kanal ve video seo ayarları nasıl yapılır?

YouTube seo nedir? YouTube seo nasıl yapılır? YouTube kanal seo ayarları ve YouTube video seo ayarları ile YouTube üst sıralara çıkma teknikleri için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Youtube videoları ile üst sıralara çıkmak için nelere dikkat etmeli, neler yapmalısınız kısaca anlatalım. Fakat Anlatımlara geçmeden önce Google video platformu YouTube ve sosyal medya hakkında kısa bilgiler de sunmakta fayda görüyoruz. Sosyal medya kısaca kişiler, gruplar ve kuruluşların karşılıklı paylaşım olanağı bulduğu ortak bir platformdur diyebiliriz. Daha kapsamlı bilgiyi ise “Sosyal medya” başlıklı yazımızdan da inceleyebilirsiniz.

YouTube; Video barındırma ve yayınlama sitesi olarak 15 şubat 2005 tarihinde 3 eski Paypal personeli tarafından kurulmuştur.  Kurulduktan yaklaşık 1,5 sene sonra hızlı gelişimi neticesinde kasım 2006 tarihinde Google tarafından 1,65 milyar dolar gibi bir rakama satın alınmış olup merkezi Amerika Kaliforniya eyaletindeki Bruno şehrindedir. Günümüzde Google yan servisi olarak açılan kanal sayfalarında kullanıcıların video yayınlamasına olanak sağlayarak yayınlarına devam etmektedir. Müzik, bilim, eğlence ve akla gelen hayatın her alanına dair video paylaşımları bulunmaktadır.

İlk yıllarında sektörel ağırlığı olmasa da ilerleyen yıllarda ticarethaneler tarafından da keşfedilmiştir. Ürün ve hizmet tanıtımı ile müşterilerine ulaşmak isteyen satıcılar  için önemli fırsatlar sunmaktadır. İlk yıllarında dizin sırası yönünden önemsenmeyen platformun gücü farkına varılınca dizin sırası yükselmeye yönelik çalışmalar artmıştır. Arama motoru dizinlerinde en üst sıralarda yer almak için yapılan çalışmaları ifade eden seo hakkında ayrıca “Seo nedir?” başlıklı yazıyı inceleyebilirsiniz.

Şimdi gelelim kanalların dizinlerde en üst sıralarda yer alması için YouTube seo ayarları nasıl yapılır? Onları açıklayalım.

Youtube seo nedir?

Youtube kanalı ve kanalda paylaşılan videoların arama motoru dizin sırasında en üst sıralarda çıkması için yapılan optimizasyona youtube seo denir.

Youtube kanal seo nasıl yapılır?

Youtube üst sıralara çıkmak için önemli avantajlar sunan bir video platformudur. Üst sıralarda yer almak için doğru yapılanma ile kanal kurulumu önemlidir!  Youtube kanal seo için önce profil fotoğrafı ve kapak resmini yükleyerek kanal ayarları yapmaya başlayın. Daha sonra hakkında sayfasından açıklama bölümünü hedef anahtar kelimeler kullanarak hazırlanan seo uyumlu bir metin ile doldurun. E-posta adresini ekleyin. Bağlantılar bölümünden varsa site ve sosyal medya sayfalarını ekleyin.

YouTube ayarları sayfasında “Doğrula” butonu ile telefon numarası ekleyin ve gelen kodu girerek kanalı onaylayın.

Panelin sol tarafındaki “Gelişmiş” butonu ile geçiş yapılan sayfada ülke seçimini yapın. alt satıra kanal hedef anahtar kelime arasına virgül koyarak ekleyin. Değişiklikleri kayıt edin.

Bu basit görünen ayarlar seo için hayati önem teşkil eder ! ihmal etmeyin.

Youtube video seo nasıl yapılır?

Kanal ayarları tamamlandıktan sonra paylaştığınız videoyu yüklemeden önce mutlaka anahtar kelime ile adlandırın. Video yüklenirken; hedef kelimeler ile bir başlık oluşturun. Açıklama bölümüne video ile ilgili seo uyumlu ve açıklayıcı bir yazı ekleyin. Bu yazı içinde hedef anahtar kelime türevleri mutlaka geçsin. Etiket bölümüne anahtar kelimeleri ekleyin. Sağ taraftaki Google+’da paylaş kutusunu işaretleyerek  videoda paylaşacağınız metni kutuya kopyalayın ve Google+ sayfasında da paylaşın. Youtube video seo için yapacaklarınız bu kadar basittir. Seo uyumlu video açıklama yazısı ve doğru başlık kullanıp doğru etiketleme yaparsanız dizinlere en üst sıralardan ve anında giriş yaparsınız.

YouTube seo ayarları ve YouTube seo teknikleri için yazıyı daha fazla uzatmayalım ve danışmak istedikleriniz olursa sayfanın altından bize iletebilirsiniz diyerek yazıyı sonlandıralım. Arzu edenler diğer sosyal medya platformları için “Facebook seo nasıl yapılır?” ve “Twitter seo nasıl yapılır?” sayfalarını da inceleyebilir.

Örnek olarak 1 kaç sene önce yayınladığımız ve Google’da “Youtube seo nedir” şeklinde bir aramada ilk sırada çıkan videomuzu izleyebilirsiniz. Basit bir slayt gösterimi ile hazırladığınız video bile doğru başlık, açıklama ve etiket ile göreceğiniz üzere gayet güzel sonuçlar elde edebilir 😉 Başarılar dileriz.

6 comments

  1. YouTube kanalınıza sağlam bir SEO çalışması yaparak kanalınızdan sitelerinize çıkan linklerin de gücünü arttırmış olursunuz 🙂

  2. Youtube seo ile videolar google’da nasıl üst sıralara çıkarılır öğrenmek istiyordum. sanırım önerilerinizi uygularsam gayet başarılı sonuç alınabilir. zira paylaşımlar gayet mantıklı! Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir