Yeni nesil seo nedir? Yeni nesil seo nasıl yapılır? Yeni nesil seonun uygulama teknikleri ve yeni nesil seo araçlarıyla analiz için öneriler yazımızda!

Yeni nesil seo

Yeni nesil seo nedir? Yeni nesil seo nasıl yapılır? Yeni nesil seonun uygulama teknikleri ve yeni nesil seo araçlarıyla analiz için öneriler yazımızda!

Arama motorları kullanıcı için en faydalı içeriği sunma gayesinde çalışıyor. Bu çalışmalar neticesinde sürekli algoritma değişiklikleri ve yeni güncellemeler yapıyor. Eskiden işe yarayan pek çok seo tekniği artık fayda sağlamıyor ya da çok az etki ediyor.

Seneler önce 3-5 siteden link almak, anahtar kelimeleri kalınlaştırmak ve linklemek rekabet azlığından büyük fayda sağlıyordu. Keza forum profillerinden alınan linkler, paravan ücretsiz sitelerden alınan baklinkler ya da tanıtım yazıları da seo için gereklilik idi. Günümüzde ise halen bu uygulamalar işe yarasa bile eski güçlerini kaybettiler. Hatta doğru bir plan içinde bu uygulamalar tatbik edilmediğinde spama bile düşülüyor. Artık kurumsal seo için ileri düzey seo olarak da tabir edilen yeni nesil seo teknikleri ön 64plana çıkmaya başladı.

İnternetin ilk yıllarında anahtar kelime com domain dizinlerde iyi sıra elde etmek için yeterli idi. Bomboş içerikli sitelerin bile anahtar kelime domain olması sebebi ile ilk sıralarda yer alabildiğini görmüştük. Artık durum çok farklı.

Yenilenen algoritmalar beraberinde dizin sıraları için ciddi bir rekabetide beraberinde getirdi. Değişen bu durum siteler için kurumsal seo mantığı ile çalışmayı gerektiriyor. Kurumsal seo‘nun ne olduğunu ekli sayfada açıklamıştık. Arzu ederseniz o yazımızı da inceleyebilirsiniz. Ayrıca yeni nesil seo çalışmaları için “sem” yani Türkçesi arama motoru reklamcılığı olan search engine marketing çalışmaları da devreye girmiştir. Rekabette bütçesi olanlar doğru planlama ve hedefleme yapılmış sem çalışmaları ile önemli kazanımlar elde edebiliyor. Sem nedir konusu hakkında da detaylı bir yazı yakında paylaşacağız. O yazıda sem ile optimizasyon avantajları nasıl elde edilir ipuçları sunacağız. Şimdi tekrar konumuza dönelim ve yeni nesil seo nasıl yapılır incelemeye devam edelim.

Yeni nesil seodan bahsederken sosyal medya seo konusunu atlamak büyük hata olur. Sosyal medya ve seo hakkında ekli sayfada detaylı bir anlatım sunmuştuk. İlgili yazıyı ekli linkten inceleyebilirsiniz. Sosyal ağlar üzerinden yapılan optimizasyonun faydaları çok fazladır. Yeni nesil seonun en etkili faktörlerinden biri olduğunun da ısrarla altını çizmekte fayda görüyoruz.

Yeni nesil seo için diğer bir önemli faktörde rekabetin incelemesi yani rakiplerin analizi ve hedef anahtar kelime tespiti ve durum değerlendirmesidir. Gelişen teknoloji beraberinde pek çok seo analiz araçları ve seo analiz programları webmasterlerin kullanımına sunmuştur. Bu araçların çoğunluğu ücretli olsada, kısıtlı olarak kullanılabilen free trial denilen ücretsiz versiyonları da mevcuttur.

Seo analiz için aslında ayrıca bir yazı paylaşmak gerektiğinin farkındayım. Bu konuyu da notlar arasına alalım 🙂 Şimdilik kısaca bir açıklama yapalım. Seo analizi 2 bölümden oluşur. Site içi seo analizi ve site dışı seo analiz olarak tanımlanır.

Site içi seo analiz; sitenin ve sayfa yapılarının analizini kapsar. Bu analizler için çeşitli araçlar mevcuttur. önerilen araçlar için http://seozeo.com.tr/en-iyi-4-site-ici-seo-analizi-araci sayfasına göz atabilirsiniz.

Site dışı seo analizi yapmak ise; hedeflenmesi gerek kelimelerin tespiti, bu kelimelerin rekabet durumları, rakiplerin dizin sonuçlarındaki konumları, backlink kaynakları ve link analizi gibi durumların incelenmesini kapsar. En çok tercih edilen araçlar; Searchmetrics , Ahrefs , Moz , Raven tools ,  Semrush , Majestic , Link Research Tools (LRT) , Google PageSpeed Insights , Google Keyword Planner , Google Analytics , Google Webmaster Tools , Yandex Metrica , Bing Webmaster Tools olup ekli sayfalardan araçlara erişebilirsiniz. Önerilen araçlar hakkında daha detaylı bilgi için; https://netvent.com/seo-analizi-yapmak-icin-kullanabilecegimiz-araclar-ve-ipuclari/ sayfasını da inceleyebilirsiniz.

Yeni nesil seo araçlarıyla elde edilen analiz sonuçlarını doğru değerlendirmek, rekabet ettiğiniz kelimelerde size büyük fayda sağlar. Böylece planlı seo çalışmaları yaparak rakiplerinize karşı önemli vantajlar edebilir ve kendinize yeni potansiyel kaynaklar bulabilirsiniz.

Seodanis.com sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

2 comments

  1. Yazınızda doğru tesbitler var. Bence de yeni nesil seo ile artık klasik optimizasyon teknikleri bir adım ileri taşındı. ileri düzey seo için artık yeni teknikler uygulamak gerekiyor 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir