Twitter seo nedir? Twitter seo ayarları için seo teknikleri hakkındaki yazımızdan Twitter sayfası için seo nasıl yapılır inceleyebilirsiniz.

Twitter seo

Twitter seo nedir? Twitter seo ayarları için seo teknikleri hakkındaki yazımızdan Twitter sayfası için seo nasıl yapılır inceleyebilirsiniz.

Son yıllarda oldukça yoğun kullanılmaya başlayan sosyal ağ platformları sayesinde daha da gelişen internet kullanımı beraberinde seo ve seo danışmanlığı gibi yeni kavramları ve uygulamaları da hayatımıza sokmuştur. Örneğin; sosyal medya kavramı artık o kadar yoğun bir halde hayatımıza girmiştir ki artık herkes sosyal medyanın bir güç olduğunun farkına varmış ve özellikle kurumsal seo için bu etkin gücü en iyi şekilde nasıl değerlendirebileceği üzerine yöntemler arama başlamıştır.  Bu yazımızda günümüzün en çok kullanılan ve en etkin sosyal medya platformlarından biri olan Twitter hesapları için seo ayarları nasıl yapılır konusunu inceleyeceğiz.

Öncelikle; “Twitter seo nedir?” açıklayalım. Twitter sayfa ayarlarını arama motorları sonuç gösterim algoritmalarına en uygun hale  getirerek, sayfada paylaşılan seo uyumlu tweetler ile sayfanın arama motorları dizinlerinde en üst sıralarda yer alması için yapılan çalışmalara Twitter seo denir.

Twitter sayfası için seo çalışması yapmak için en etkili yöntemlerden biri mümkün olduğunca eski bir Twitter hesabı edinmektir. Eski hesap edinemiyorsanızda sorun değil alt satırlarda anlattığımız uygulamaları yaparak da aynı sonuçları elde edebilirsiniz. Öncelikli anahtar kelime ya da anahtar cümle türevleri ile sayfa kullanıcı adı ve sayfa adını tanımladığınız Twitter hesabınızın aktivasyonunu mail adresinizden onaylayın. Sonra sayfanızdaki profili düzenle butonunu tıklayarak, daha önce bilgisayarınızda adlandırdığınız kapak resmi ve profil resminizi yükleyin. bilgiler bölümüne; içinde anahtar kelimelerinizin geçtiği seo uyumlu bir metin açıklaması ekleyin. İnternet siteniz ekleyin ve hemen altındaki tema rengini değiştir butonu ile tema rengini değiştirin. Daha sonra;  Twitter ayarlar sayfasından Twitter tasarım ayarları sayfasına geçiş yapıp, arka planı değiştir butonunu tıklayarak bir resim yüklemeniz her zaman için fayda sağlayacaktır. Bu sizin sayfanızı önemsediğinizi gösteren etkenlerden biridir.

Üst satırda yazılanlar Twitter sayfası seo için en işe yarar etkenler olup, Twitter seo yapmak isteyenlere, şahsi tavsiye olarak mutlaka bu adımları uygulamalarını öneririm.

Şimdi gelelim Twitter sayfası için seo nasıl yapılır? Twitter seo çalışması için ilk işlem olarak her ne kadar hesap ayarlarını düzenliyor olsak da, bu düzenleme işlemi tek başına çok fayda sağlamamaktadır. Twitter seo teknikleri için ikinci adım olarak yazacağımız tweet’lerde mümkün olduğunca hedef anahtar kelimelerimizin geçtiği ve #hastags ‘lar ile desteklediğimiz tweetler paylaşalım. Bu tweet’leri yazarken içeriğimizin hem seo uyumlu hedef jenerik kelime yada cümlerin geçmesine hem de semantik seo denilen anlamsal ve çağrışımsal seo mantığını uygulayalım. Aslında bu çağrışımsal seo apayrı bir başlık konusu olsa da kısaca ifade etmek gerekirse; yazdığınız kelime ya da cümlenin yazı içerisinde başka ilgili kelimeler ve terimler ile desteklenmesidir diyebiliriz. Örneğin; “İstanbul’da Araba tamircilerinin en çok bulunduğu yer Levent oto sanayi sitesi Maslak sınırları içerisindedir.” Bu açıklama için “İstanbul’da araba tamircisi olan yer oto sanayi sitesidir.” diye konuyu kestirip atmaktansa arama motoruna burası hakkında daha fazla bilgi sunmuş olduk. Yani araba tamircileri, İstanbul, Maslak, Levent, oto sanayi sitesi kelimeleri aslında her biri ayrı anlamlar ifade etse de aslında cümlemizin konusunda hepsi bir yeri anlatmaktadır. Buna anlam desteklemesi diyoruz. Bu mantık arama motorlarının kullandığımız cümleleri daha fazla önemsemesinde etkili olmaktadır. Özellikle son dönem algoritmalarında oldukça işe yaradığı ciddi anlamda tartışılmaya başlanmıştır. Uygulamaktan zarar görmeyeceğinize emin olabilirsiniz.  Başka bir örnek vermek gerekirse; “Twitter bir sosyal ağ sitedir.” gibi kısa ve klasik bir metin yerine,  “#Twitter; 1976 doğumlu Amerikalı yazılımcı Jack Dorsey tarafından kurulmuş bir sosyal ağ ve microblog sitesidir.” şeklinde yazılmış bir tweet metni arama motorunun yazının tamamını okuduğunda yazdığımız bu metini otomatik olarak otoriter ve bilgilendirici tanımlaması için daha idealdir.

Twitter seosu için ayrıca tweet paylaşırken resim eklerseniz büyük fayda görürsünüz. Tabii bazıları resim yüklenince twitter tarafından otomatik isimlendiriliyor diye karşı çıkacak olsa da, resmi yüklemeden önce bilgisayarınızda resmi anahtar kelime ile adlandırmanız bana göre önemli bir fayda sağlamaktadır.

Ayırca Twitter seo çalışmaları için diğer kullanıcılardan bol miktarda etkileşim almak size önemli fayda sağlayacaktır. Unutmamak gerekir ki; hem kullanıcılar hem de arama motorları etkileşimi fazla olan hesapları daha fazla severler ve değer verirler. Etkileşim almak için konunuzla ilgili hastagları takip ederek kullanıcıların yorumlarına cevap alabileceğiniz sempatik ama laubali olmayan tweetler yollayabilirsiniz. Bu tweetlere karşılık olarak alacağınız her cevap sizin Twetter sayfası seo çalışması için hanenize + olarak eklenecektir.

Twitter seo için ne yapılabilir? diye düşünürsek aklımıza gelen bir başka faydalı yöntem de paylaştığımız tweetlerin etkileşim alması yani cevaplanması haricinde retweet’lenmesidir. Yani diğer kullanıcılar paylaştığınız paylaşımları kendi profillerinde paylaşırlarsa bu hem sizin ziyaretçi sayınıza fayda sağlar, hem de arama motorları tarafından sizin paylaşımlarınızın sevilmesine yol açar.

Twitter seo nasıl yapılır konusu için son olarak eklemek sitediğim bir başka detay da takipçi botu ile takipçi sayısı şişirilen hesaplar veya Twitter beğeni hilesi ile kasılan twitter hesapları için seo ne kadar işe yarar bilemiyorum. Zira hiç denemedim. Fakat er veya geç bu hesapların patlayacağını ve arama motorları tarafından spam olarak değerlendirileceğini düşünüyorum. Tavsiyem Twitter seo teknikleri için mümkün olduğunca doğal yöntemleri tercih edin. Yukarıda saydığım önerileri doğru uygulayarak binlerce takipçiniz olmadan bile Google’da ilk sayfada hatta en üst sıralarda çıkabilirsiniz.

Herkese başarılar, bol hitler dilerim. Arzu edenler; Seo nedir? başlıklı yazımızı da inceleyebilir, ayrıca, Twitter seocu sayfamızdan da önerilerimizi takip edebilirler.

3 comments

  1. Twitter seo nasıl yapılır diye arama yapmıştım. Sayfanıza denk geldim! Çok faydalı bilgiler paylaşmışsınız, teşekkürler 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir