Sosyal medya seo danışmanı tarafından sosyal medya sayfaları için seo nasıl yapılır? Sosyal medya seo danışmanlığı ile sosyal ağ seo ayarları ve seo teknikleri

Sosyal medya seo nedir, ne işe yarar, nasıl yapılır?

Sosyal medya nedir? Sosyal medya seo nasıl yapılır? Sosyal medya seo danışmanlığı ile sosyal medya seo ayarları ve sosyal ağ seo teknikleri sayfamızda paylaşılmaktadır.

Son yılların en gözde sosyal ağ platformları olan Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest, Dailymotion, Youtube, Google+ üzerindeki işletme sayfaları için arama motorları dizin sıralamalarında en iyi yerleri almak, hem hit artışına hem de doğal backlink kaynaklarına sahip olma şansını getirir. Yazımızda da sosyal medyanın bu dayanılmaz cazibesi ve gücünü en iyi ne şekilde kullanabilmek için öncelikle bu platformlar hakkında bilgiler sunarak en iyi sonuçlar alabileceğimiz yöntemleri ele aldık.

Sosyal ağ platformlarının seo ayarları hakkında bilgiler sunmadan önce sanırız; “Sosyal medya nedir ?” sorusuna açıklık getirmek gerekiyor. Önce son yıllarda hayatımızda önemli bir yer edinen ve sosyal ağlar olarak da kabul gören kavramı açıklığa kavuşturalım. Bu platformlar için yapılacak ayarları ve uygulanacak teknikleri paylaşalım.

Son yılların en yaygın internet kullanım alanlarından biri de sosyal medyadır. Wikipedia sitesinde yapılan açıklamaya göre; “Tek yönlü bilgi paylaşımından, çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına ulaşılmasını sağlayan medya sistemidir. Ayrıca sosyal medya; kişilerin internet üzerinde birbirleriyle yaptığı diyaloglar ve paylaşımların bütünüdür.” Bir başka kısa ifade ile sosyal medya için sosyal ağ platformlarında yapılan paylaşımlardır da diyebiliriz.

Sıradan ve bireysel kullanıcılarında internet üzerinde bulunmalarına olanak sağlayan sosyal ağ siteleri bünyesinde açılan hesaplar sayesinde kullanıcılar kendilerine ait düşüncelerini ve özel anlarını başkaları ile paylaşma olanağı elde etmişlerdir. Tüm paylaşım ortamının hazır sistemler sayesinde kolaylıkla kullanılabilmesi bu potansiyelin hızla gelişimine sebep olmuş ve tüm dünyada bir çığ gibi büyümüştür. İlk dönem kendi bulundukları çevrelere yayın yapan pek çok sosyal ağ sitesi bu gelişen kullanım sayesinde hızla büyümüş ve tüm dünyadan genel kullanıcılara ulaşmışlardır.

Sosyal ağ hesaplarının kullanımının hızla artması beraberinde pek çok sitenin kurulmasına, kurulu olanların ise sistemlerini daha da geliştirmelerine olanak sağlamıştır. Bu gelişme neticesinde ilk kullanım alanı bireysel kullanıcıları hedefleyen sosyal medya siteleri bir anda kendilerine yeni müşteriler arayan şirketler ve kuruluşlar için mükemmel pazarlar sunmuştur. Kullanıcıların bir arada olduğu bu platformlar üzerinde açılan hesapların arama motorları dizin sıralamalarında da kuvvetli şekilde yer almaları şirket ve kuruluşların bu ortamlara karşı ilgisini daha da arttırmıştır.

Ne işe yarar?

Günümüzün en yaygın kullanılan global ölçekli sosyal paylaşım siteleri olan Facebook, Twitter, Pinterest, Instagram, Google+, Youtube, Dailymotion siteleri üzerinde milyarlarca insan gönderi paylaşıyor. Yapılan paylaşımları da takip ediyor. İlgi alanlarına göre oluşturulan platformlar üzerinde insanların buluşmasına olanak sağlayan bu platformlar artık sadece bireysel kullanıcılar için ortam sağlamaktan çıktı. Artık ürünlerini ya da hizmetlerini pazarlamak isteyenler için de hazır bir pazar haline dönüştü. Bundan  20 yıl önce çok küçük bir reklam pazarı bile olmayan internet reklamcılığı günümüzde devasa bütçelerin döndüğü küresel bir pazar konumundadır. Sosyal medya siteleri ise global pazardan en sağlıklı ve en ucuz reklam bedelleri ile kazanç elde edilmesine olanak sağlamaktadır. Hedef tüketiciye bu platformlar üzerinden birinci elden ulaşılabiliyor olması nedeni ile gördüğü rağbet her geçen gün daha da artmaktadır.

Sosyal medya sitesi üzerinde açılan bireysel kullanıcı hesapları dışında artık bu ortamlarda sıkça firmalar ve kuruluşlar tarafından açılan hesaplar ile karşılaşmaktayız. Sosyal medya platformları üzerinde açılan bu hesaplar ile hem kullanıcıların erişimini artışı sağlanır. Ayrıca planlı kurumsal seo çalışmaları ile dizin sıralamalarında iyi yerler edinilir. Arama motorlarında yapılan aramalar için bu sosyal ağ sayfaları sayesinde de trafik elde edilir.

Nasıl yapılır?

Pazar bireysel kullanıcılardan taşarak kurumsal kullanıcılara da hitap etmeye başladı. İlgili sitelerde bu duruma kayıtsız kalmadılar. Kurumsal kullanıcılar içinde hesaplar açılmasına olanak sağlamaya başladılar. Kısaca en yoğun kullanılan sosyal medya siteleri için kısa bilgileri alt satırlardan paylaşabiliriz.

Lary Page ve Sergey Brin tarafından kurulup Global dünya’nın en büyük arama motoru kabul edilen Google bir iki başarısız sosyal ağ projesi sonucunda Google+ kullanıcı profilleri platformunu hayata geçirmiştir. Artan yaygın kullanım neticesinde ilk dönem sadece bireysel kullanıcıların kullanımına olanak sağlayan bu platform zaman içinde https://www.google.com/+/brands/ sayfasından da görülebileceği üzere markaların Google+ sosyal ağ sayfalarında olabilmelerine olanak sağlamaya başlamıştır.

Google+ sayfaları ile ilintili video platformu olan Youtube 3 eski paypal personeli tarafından 15 şubat 2005 yılında kurulmuş ve yaklaşık 1,5 yıl sonra kasım 2006 tarihinde Google tarafından satın alınmıştır. “Youtube seo nasıl yapılır?” Merak edenler youtube kanalı seo ayarları ve YouTube video seo teknikleri için öneriler paylaştığımız sayfayı inceleyebilir.

İlk dönem sadece Harvard öğrencilerinin kullanımı için üniversitenin 2006 devresi öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından 4 Şubat 2004 tarihinde kurulan Facebook platformun tutması ve yatırım alması neticesinde bir anda büyümeye başlamış ve akabinde tüm dünya üzerinde kullanıcılar edinmiştir. İlk yıllarında sadece kişiler için sosyal medya ortamı sağlayan sitenin hızlı büyümesi neticesinde kaçınılmaz olarak kişiler haricinde kurumlar, kuruluşlar ve gruplar için de Facebook sayfa oluşturma olanağı sağlanmıştır. Sosyal medyanın en çok kullanılan platformlarından biri olan Facebook işletme sayfaları için seo nasıl yapılır? Merak edenlere bu konuyu detaylı bir açıklama yazısı ile paylaştığımız “Facebook seo” başlıklı yazımızı incelemelerini öneririz.

Ben Silbermann, Evan Sharp ve Paul Sciarra tarafından ilk kez 2009 yılında kavramsallaştırılıp 2010 yılında sosyal medya platformları arasına dahil olan Pinterest ilk yıllarda pano sistemiyle çalışıp er türden fotoğrafların paylaşıldığı bir sosyal platformdu. Başlangıçta genel olarak bireysel kullanıcıların fotoğraf paylaşımları için kullanılan işletmelerin artan talebi doğrultusunda Pinterest işletme hesabı açma olanağı sunmaya da başlamıştır. “Pinterest seo nasıl yapılır?” İncelemek isterseniz ekli sayfada pinterest seo ayarları ve Pinterest seo teknikleri için öneriler yer almaktadır.

Türkçe karşılığı kuş cıvıldaması olan ve tweet olarak adlandırıp en fazla 140 harf barındırılabilen mesajların paylaşılabildiği microblog mantığı ile çalışan bir sosyal ağ sitesi olan Twitter 2006 yılında Jack Dorsey tarafından geliştirilmesinden bu yana tüm dünyada etkin erişim alanları sayesinde hızla yayılmış ve büyümüştür. İlk yıllarda bireysel kullanıcılar için sosyal medya platformu olarak kullanılan site ilerleyen yıllarda diğer rakip siteler gibi işletmeler için Twitter sayfalarını yayına sunmuştur.  “Twitter seo nasıl yapılır?” sayfasını inceleyerek Twitter seo ayarları ve Twitter seo teknikleri için işinize yarayacak ipuçları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından 2010 yılı ekim ayında kurulduğunda ilk başta sadece iPhone, iPad ve iPod Touch aletlerinde kullanılırken 2012 Nisan’da Android 2.2 üstü cihazlarda da kullanım imkanı sunulması ve Facebook tarafından 1.000.000.000 $ nakit  ödeme gibi astronomik ile 21 nisan 2012 tarihinde satın alınması neticesinde son yılların en çok rağbet gören fotoğraf paylaşım sitesi olarak ön plana çıkan Instagram iş dünyasının da son dönemlerde yoğun ilgi göstermesi üzerine Instagram for Business sayfası aracılığı ile işletmeler için de yayın avantajları sunmaya başlamıştır.

Genel olarak açıklamaları yaptığımıza göre ilerleyen günlerde Google+, Dailymotion, instagram seo nasıl yapılır? Sosyal medya siteleri seo ayarları ve seo teknikleri için öneriler ve ipuçları da paylaşacağız.  Sitelerine ve sosyal ağ sayfasına hit arttırma, takipçi kazanma ve arama motorlarında ilk sıralarda çıkmak isteyenlere seo danışmanlığı için ücretsiz tavsiyeler paylaştığımız sitemizi takibe devam etmenizi öneririz.

Youtube seo ayarları ve sosyal medya seo teknikleri ile sosyal ağ seo çalışmaları için kurumsal seo danışmanlığı sitesi; seodanis.com yayındadır.
Facebook seo ayarları ve sosyal medya seo teknikleri ile sosyal ağ seo çalışmaları için kurumsal seo danışmanlığı sitesi; seodanis.com yayındadır.
Google+ seo ayarları ve sosyal medya seo teknikleri ile sosyal ağ seo çalışmaları için kurumsal seo danışmanlığı sitesi; seodanis.com yayındadır.
Pinterest seo ayarları ve sosyal medya seo teknikleri ile sosyal ağ seo çalışmaları için kurumsal seo danışmanlığı sitesi; seodanis.com yayındadır.
Instagram seo ayarları ve sosyal medya seo teknikleri ile sosyal ağ seo çalışmaları için kurumsal seo danışmanlığı sitesi; seodanis.com yayındadır.
Dailymotion seo ayarları ve sosyal medya seo teknikleri ile sosyal ağ seo çalışmaları için kurumsal seo danışmanlığı sitesi; seodanis.com yayındadır.
Twitter seo ayarları ve sosyal medya seo teknikleri ile sosyal ağ seo çalışmaları için kurumsal seo danışmanlığı sitesi; seodanis.com yayındadır.

7 comments

  1. Sosyal medyada seo için bulduğum en iyi kaynak sitesiniz! Detaylı incelemeye başladım yazılarınızı 😀

  2. Sosyal medya seo ayarları ve sosyal medya seo teknikleri için ilginç ama belli ki etkili bilgiler paylaşılmış. Paylaşım için teşekkürler.

  3. Sosyal medya kullanımı hakkında da bilgilerinize sormak isterim içerikler telif hakkı taşımalımıdır?

    1. Telif hakkı hayatın her alanında karşımıza çıkabilir. sosyal medya üzerinde de telif hakkına konu olabilecek içerik ve görsellerden kaçınmanızda fayda var 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir