Seonun sırları var mıdır? Seo sırrı nedir? Bu yazımızda az biraz bu sır perdesini aralayacağız. Okuyun bakalım seo'nun sırları nelermiş?..

Seo sırları

Seonun sırları var mıdır? Seo sırrı nedir? Bu yazımızda az biraz bu sır perdesini aralayacağız. Okuyun bakalım seo’nun sırları nelermiş?..

Sır; Kısaca özel bir bilginin saklanması ve genele açıklanmaması olarak tanımlanır. Ketumiyet olarak da adlandırılır. Gerçi aynaların arkasına sürülen veya kaplama metal eşyaların üzerine sürülen ince tabakaya da sır denir. Tabi bu bizim konumuz dışındaki anlamlarından sadece birisi. yoksa farklı anlamları da bulunur sır kelimesinin.

Seo nedir? Başlıklı yazımızdan zaten seonun ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmuşsunuzdur.  Zaten bilgi sahibi olmasanız bu siteyi de ziyaret etmezdiniz. Gelelim seonun sırlarına. Seo bir sır değil  bunu kabul ediyoruz. Fakat iyi seo nasıl yapılır? İşte bu nokta da araya bazı sırlar giriyor, bir sır perdesi ortalığı karartıyor. Seo’nun da sırrı mı olurmuş diyenler olabilir. Hafiften bu sır perdesini aralamaya başlayalım.

Seo bilindiği üzere arama motorlarının dizin sonuçları düzenleyen algoritmalara yönelik yapılan çalışmaları kapsar. Bu algoritmalar hangi sitenin ya da hangi içeriğin hangi sırada olacağını belirleyen kriterlerine göre değerlendirir ve sıralamaya sokar. Arama motoru algoritmaları geçmiş yıllarda çok daha kolay spekülasyona uğruyordu. Ufak tefek ayarlar, bir iki basit ama planlı çalışma ile dizinlerde at koşturmak çok kolay idi. Gelişen internet pazarı beraberinde rekabeti getirince algoritmalarda zorlaştırıldı. Zira her geçen gün büyüyen bir çöplüğe de dönüşen internet ortamında en sağlıklı ve en doğru bilgiyi sunmak arama motorlarınında öncelikli hedefi. Bu yüzden içerikleri sır gibi saklanan ve sürekli güncellenip yenilenen algoritmalar hazırlanıyor. Böylece dizin sıralamalarında yapılan spekülasyonların önüne geçmek amaçlanıyor.

Gelelim seo sırlarına ! Algoritmalar sonuçta yapay zeka ürünleri programlardır. Her ne kadar insan yapımı olsa da bir yerden sonra, sisteme yüklenen veriler ile çalışır. Bir mantık dizini çalışmaktadır. Bizde bu mantık dizininin sırlarını çözmeye çalışalım.

Her yerde okuruz. Belli başlı başarılı seo kriterleri vardır. Bunları başlıklar halinde ve kısa açıklamalar ile önce buraya bir not edelim.

1- İyi bir alan adı.

2- Sitenin hızlı yanıt veren bir sunucu üzerinde, kesintisiz yayında olması.

3- Ziyaretçinin kolay gezinebildiği ve aradığına kolay erişim sağlayabildiği kullanışlı bir site arayüzü.

4- Ziyaretçiye aradığını sunan, faydalı, ilgisini çeken, özgün ve benzersiz içerik.

5- Doğru planlanmış ve yapılandırılmış site içi ve site dışı link inşası.

6- Akıllı ve planlı sosyal medya kullanımı ile sitenin tanıtılması. Böylece daha çok kitle tarafından ziyaret edilmesini sağlamak ve site etkileşimini arttırmak.

7- Şu an için aklıma gelen ana başlıklar bunlar 😀 Varsa siz yorum kısmına ekleyin, onu da ilave ederiz 😉

Çoğu kişi şimdi diyecek ki; “İyi de birader bunları zaten biliyoruz! Sır hani?” Açıkçası bir atasözü vardır. Şeytan ayrıntıda gizli!.. Sırda aslında ortada olan ama bilinmeyendir. Başlıkların içeriklerini doğru uyguladığınızda soncu görürsünüz. Unutmamak gerekir bir bina tek tuğla ile yapılmaz. Binanın yapılması için belkide binlerce tuğlaya ihtiyaç vardır.  Bunun demiri, kapısı, penceresi, çimentosu, suyu, mimari, mühendisi işçisi var oğlu var.. Seo çalışması da mecazi anlamda bu şekilde olur. Kriterlerin bir kısmını yerine getirirseniz kısmi başarı sağlarsınız. Ama; zemin etüdü yapılarak, malzemeyi eksiksiz ve doğru projelendirilmiş olarak binayı inşa ederseniz, sorun yaşamazsınız! İnşaat demirinden çalmadan, temele atılan betonun kurumasına fırsat vererek ve benzeri diğer tüm faktörleri doğru uygularsanız bina da sağlam olur. Kurumsal mantıkla seonuzu yapın. Bireysel bile olsanız kurumsal seo yapmanızı öneririz. Zira Seo’da başarı bu şekilde gelir. Çoğu arkadaşın yanıldığı nokta; aman bundan bir etki olmaz boşvermesidir. Halbuki o küçük taşlar gün gelir baş yarar..

Gelelim can alıcı noktaya 😉 En faydalı seo sırrı nedir ? Yukarıda yazığımız başlıkları tam olarak uyguladığınız halde iyi sonuç alamıyorsanız. Lütfen dördüncü maddeye geri dönüş yapın ve oturun biraz düşünün. Sitenizdeki içerik bu kritere ne kadar uygun ?!..

Günümüzdeki algoritmalar için sonuçta çoğu site aynı şartlarda rekabet ediyor. Her site sahibi yaklaşık olarak yukarıda başlıklar halinde yazılanları uygulamaya çalışıyor. Tam uygulayanlar zaten dizinlerde hedefledikleri sıraları alanlar. Diğerleri ise mutlaka bir yerlerde eksiği olanlardır. O umursamadıkları taşlar tarafından başları yarılanlar yani..

Neyse biz tekrar dönelim şu dördüncü maddeye; biraz daha bu konuyu detaylandıralım. Ziyaretçiye faydalı olan, aradığını sunan benzersiz ve faydalı içerik aslında seo’unun en bilinen ve en önemli sırrıdır. Misal bir yemek tarifi sitesinde tarif paylaşıyorsunuz. Ve bu tarif için seo da yapmaya çalışıyorsunuz. Metin içinde anahtar kelime oranına dikkat ederek, spama düşmekten kaçınıp tarifi yazdınız. iç linklemeyi yaptınız, sosyal medyada paylaştınız vs.. Sizce seo tam mı ? İşte bu nokta da durun, filmi geri sarın ve içeriği yüklemeden önceki zaman dilimine geri dönün! Oturun ve tarafsız bir gözle bu tarifi bir baştan sona okuyun. İmla hatası var mı? Önce onları düzeltin. Sonra biraz da beyin jimnastiği yapın. Sizden önce bu tarifi belki yüzlerce ve daha fazla site zaten paylaşmış. Sizin kendi çektiğiniz resim bile olsa zaten konu ile ilgili arama motoru hafızasında bu tarif mevcut! Arama motoru algoritması neden sizi öne alsın? Sizin içeriğinizin öncelik alma sebebi var mı? Bunun bir muhakemesini yapın. İş buraya gelince çoğu kişi aynı hataya düşüyor. “Ama tarifi kendim yazdım..” İyi de o tarifin 3 kişilik olanı da 5 kişilik olanı da 20 kişilik olanı da mevcut zaten 😉  İşte burada bir fark oluşturmak gerekiyor. Mesela paylaştığınız tarifin içinde kullandığınız malzemelerin açıklamalarını ekleyin. Diyelim ki; “kruvasan tarifi” paylaştınız. Pastırmalı mini kruvasanlar yapmak için bir tarif bu. Diğer kruvasan tariflerinden farklı olması için pastırma hakkında bilgiler sunun. Böylece en kötü ihtimal ile örnekte olduğu gibi sadece kruvasan tarifi aramasında çıkmasanız bile mutlaka pastırmalı kruvasan tarifi aramasında ilk sayfadan giriş yaparsınız!.

Bence bu konuyu oturun düşünün. Unutmayın. Seoculuk aynı zamanda bir analiz bilimidir. Felsefedir desek bile yeri var. Şimdilik seo sırları perdesini burada tekrar kapatıp ara verelim. İlerleyen günlerde paylaşacağımız yeni seo sırlarının ifşası için bizi takip edin.

2 comments

  1. Seo teknikleri günden güne değişse de verdiğiniz örnekler ile başarıya ulaşabileceğime inanıyorum. Seo aslında bir yönden sabır demek olduğuna göre sabırla çalışıp başarıya ulaşmak için yazınızdan ilham alıp çalışacağım. Umarın benim gibi diğer okurlarınız da yazınızdan fayda görür teşekkürler..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir