Seo analizi; yapılan optimizasyon çalışması verilerinin sebep sonuç ilişkisinin incelenmesidir. Seo analiz araçları ile seo analiz programları nasıl kullanılır?

Seo analiz

Seo analizi; yapılan optimizasyon çalışması neticesinde oluşan verilerin sebep sonuç ilişkisinin incelenmesidir. Site içi ve site dışı seo analiz araçları ile seo analiz programları nasıl kullanılır? Detaylı bilgileri yazımızda paylaştık. Yeni nesil seo için oldukça önem taşıyan analizler ile sitenizdeki hataları tespit edebilir ve gereken düzeltmeleri yapabilirsiniz.

Seo analiz neden yapılır?

Siteleri test etmek ve çıkan sonuçların incelemesini yapmak için pek çok analiz siteleri ve analiz programları mevcuttur. Bu siteler veya araçlar çoğunlukla ücretli olsa da, ücretsiz kullanım imkanı sunulan sitelerde bulmak mümkündür. Seo analizi sayfa kodlarının ve ilintili bağlantıların incelemesi ile yapılır. Elde edilen veriler ile de dizin sıralamalarında iyileştirme imkanı ortaya çıkar. Özellikle kurumsal seo çalışmaları için önemli olan, elde edilen verilerin dikkatle incelenmesi ve doğru değerlendirilmesidir. Bu araştırma sonuçlarında elde edilen bilgiler ile sitede yapılan optimizasyon hataları hakkında fikir edinilebilir veya bilgi sahibi olunur. Seo analizleri iki türlü yapılır.

 • Site içi seo analiz
 • Site dışı seo analiz

İç seo ayarları ve dış seo ayarları için daha kapsamlı yazıları ayrıca paylaşacağımızı belirtip, şimdilik site içi ve site dışı analiz araçları ve kullanımları hakkında bilgiler sunalım.

Site içi seo analiz araçları

Site içi seo analizleri yaparken kullanabileceğiniz çok sayıda site vardır. Bu siteler seocular için analizlerini yapabilmelerine olanak sağlayan çeşitli araçları kullanıma sunmuştur. Genel olarak her biri farklı incelemeler yapma imkanı sağlayan bu araçlar sayesinde sitedeki hatalar ya da sitenin genel konumu kolaylıkla tespit edilebilir. Alt satırlarda en çok tercih edilen site içi seo analiz araçları hakkında kısa bilgiler sunacağız. Öncelikli önerilen ücretsiz seo analizi yapabileceğiniz araçları alt satırlardan inceleyebilirsiniz. 

1- PageSpeed Insights : Geliştiriciler için Google teknolojilerini ve kullanıma sunulan araçların işlevlerini öğrenmeleri ve kullanmaları için oluşturulan Google Developers bünyesindeki bu araç site hız testi imkanı sunmaktadır. Hem tarayıcılar için hem de mobil gösterimde sitenin hızını ölçer ve olası sorunlar için çözümler sunar. Google site hız testi olarak da bilinen bu araçta sitenizi ya da sayfanızı sorguladığınız zaman size analiz yapılan sayfanın daha iyileştirilmesi için uyarılar ve bu uyarılar için çözüm önerileri sunulur. Örneğin; “Sıkıştırmayı etkinleştirin” , “Resimleri optimize edin”, “Sunucu yanıt süresini kısaltın”, “CSS’yi küçültün”, “JavaScript’i küçültün” gibi uyarılar ve hemen alt satırlarında bu verilen uyarıların nasıl düzeltilebileceğine dair bir satır çıkar. Bu uyarılar dikkate alınıp istenilen düzeltmeler yapıldığında sitenin hızı belirgin şekilde artış gösterir. Böylece site kullanıcılar için çok daha hızlı açılır. Bu durumun seo açısından faydasını ayrıca belirtmeye gerek bile duymuyoruz. Ayrıca bu düzeltmeler ile hızlı açılması sağlanan sayfa değer kazanır ve arama motorları tarafından daha fazla önemsenir.

2- Mobile friendly : Google Developers bünyesindeki seo analiz araçları’ndan diğer bir tanesi de site mobil testi imkanı sunulan Mobile Friendly aracıdır. “Web siteleri neden mobil uyumlu hale getirilmelidir?” sorusu için ekli linkteki Google tarafından yapılan açıklamayı da inceleyebilirsiniz. Böylece sitenin mobil uyumlu yani responsive olmasının önemi ve faydaları hakkında daha kapsamlı bir bilgi sahibi olursunuz.

3- W3C : İnternetin ilk gayri resmi sitesi kabul edilen bu site internetteki standartları belirleyen oluşumdur. 1989 yılında Tim Berners Lee tarafından geliştirilen HTML programlama dili sayesinde internetin kapıları bizlere açılmıştır. Zaman içinde dünya çapında belli internet ağ standartların gerekli olacağı öngürülerek 1994 yılında açık bir kurum olarak açılmıştır. Halen yöneticiliğini Tim Berners Lee yapmakta olan bu oluşumun standartları Google dahil büyük internet şirketleri tarafından oldukça önemsenmektedir. Markup Validation Service olarak da bilinen bu sitede sayfa kaynak kodları incelenerek kodlamalardaki hatalar gösterilir. Standartlara uygun siteler her zaman 1 adım öndedir. Site içi seo araçları içinde çoğu kişi tarafından pek önemsenmede de aslında çok faydalı olan W3 testi ile sitenizin kodlama hatalarını görüp, mümkün olan hepsini düzeltmenizi tavsiye ederiz. Zira hazırladığınız sitenin tüm web tarayıcılarında sorunsuz gösterilmesi için w3 standartlarına uygun olması gerekir.

Ayrıca çeşitli webmaster siteleri bünyesinde seo analiz araçları bulunmaktadır. Bu siteler üzerinde yapacağınız sorgulamalar ile sitenizin iç optimizasyon için düzeltilmesi gereken hataları görebilirsiniz. Başlıca dikkat etmeniz gerekenleri saymak gerekirse;

 • Title ( Site başlığının 60 karakter civarı olması ve 70 karakteri geçmemesi önerilir.)
 • Description ( Sitenin açıklamasının 160 karakterden fazla olmaması önerilir.)
 • Keywords (Site ile ilgili anahtar kelimele uzunluğunun 260 karakterden az olması önerilir.)
 • Heading kodları (Başlık tanımlaması için kullanılan h1, h2, h3, h4, h5, h6 tagları site içi hiyerarşi ve semantik web için kullanılan etiketlerdir. Doğru şekilde kullanımı büyük fayda sağlar.)
 • Sayfa Text/Kod oranı (Sayfadaki içerik ve kod arasındaki orandır. Sayfa içeriği kod oranından ne kadar yüksekse o kadar fayda sağlanır. Sonuçta kullanıcı ya da arama motorları sizin sayfanızdaki kodlara değil içeriğinize bakar!)
 • Resim yükseklik ve genişlik değerleri (Sayfada kullanılan resimler için önceden tanımlanmış yükseklik ve genişlik değerleri görsel optimizasyon için faydalıdır.)
 • Resim alt etiketleri (Sayfada kullanılan resimlerin ne ile alakalı olduğunu belirtmenizi sağlar. Resim alt etiketlerinin eklenmiş olması görsel optimizasyon içinde oldukça önemlidir.)
 • Robots.txt ( sitenizde indexe alınmasını istemediğiniz sayfaları bu metin dosya içinde tanımlayarak arama motorlarının bu sayfaları dizinlere almasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca Seo açısından önemli bir unsur olan Allow ve Disallow komutlarının bir listesi bu metin dosyasında tanımlanır.)
 • Sitemap.xml ( Arama motorlarının sitenizi daha kolay ve düzenli şekilde tarayarak indexlemesine yardımcı olan bir dosyadır. Bu dosya ile arama motorlarına sitenizin ya da sayfalarınızın ne sıklıkla güncellendiğine dair bilgi verirsiniz.)
 • Seo dostu link ( Sitenizdeki bağlantılar için açıklayıcı dosya adı yani url kullanımı arama motorları için tarafından sitenizin daha iyi taranmasına fayda sağlar)
 • İç linkler ( Sitedeki içeriklere kolayca erişilebilen ve anlaşılır şekilde bağlantılar vermek kullanıcı deneyimini rahatlatan dolayısıyla sitenizin değerini arttıran bir faktördür.)
 • Dış linkler ( Site dışına yönlendirilen her link ziyaretçinin siteden çıkması demektir. Bu nedenle sadece gerekli olduğunda dış link kullanılması gerekir. Ayrıca çoğu kişinin aksine doğru ve ilgili yere verilen dış linkin zarar değil fayda getirdiğini ve bununda bir sayı ile kısıtlanmadığını düşünenlerdenim.)
 • Yapısal veriler ( Arama sonuçlarında iyileştirme sağlamak, önemli yerleri vurgulamak ve ilgili kelimeleri öne çıkarmak için kullanılan yapısal verilerin fonksiyonları özellikle son dönemde daha da değer kazanmıştır. Sizinde önemsemenizi tavsiye ederim.)

Site içi seo analiz için başlıca analiz faktörleri ve araçları paylaşmış olduk. Şimdi geçelim site dışı seo analiz araçları ve kullanımına. Detayları alt satırlardan incelebilirsiniz.

Site dışı seo analiz araçları

Searchmetrics : Anahtar kelime yoğunluğu, sitenizin anahtar kelimelerde sıralamadaki pozisyonlarını görmeniz ve takip edebilmenizi sağlayan bir uygulamadır. Backlink analiz özelliği anahtar kelime özelliği kadar kuvvetli olmasada oldukça tutulan site dışı seo analiz araçları arasındadır. Ücretli bir uygulama olup deneme sürümü vardır.  Searchmetrics incelemesi için eski bir kaynak olsada detaylı anlatımı ekli sayfadan inceleyebilirsiniz.

Ahrefs : Backlink analiz aracı olarak oldukça tutulan bu site sayesinde sitenize verilen backlinkleri sorgulayabilirsiniz. Üye olmadan da site istatistikleri görüntülmektedir. Fakat sınırlı sayıda sorgu imkanı sağlamaktadır. Üyelik derecelerine göre kullanım imkanları artmaktadır. Ahrefs kullanımı ile ilegili daha detaylı açıklamaları ekli sayfadan da inceleyebilirsiniz.

Moz : Sitenize verilen linkleri ve sosyal medya paylaşım analizleri yapmanıza ve karşılaştırmanızı sağlayan seo araçları olan siteden Google, Yahoo, Bing sıralamaları kontrol edilebilir, sayfa içi seo analizi yapabilir, site sayfalarındaki hataları tespit etmek için sayfaları taratabilirsiniz. Ayrıca hedef kelime zorluk derecesini sorgulayabilir veya hedeflediğiniz kelime için arama motorlarına eklenen yeni içerikleri görüntüleyebileceğiniz araçlarını kullanabilirsiniz. Daha başka ek analiz imkanları da sağlayan bu sitede kullanımı ücretli siteler arasındadır. Arzu edenler 30 günlük ücretsiz Moz deneme sürümü için ekli sayfayı ziyaret edebilir.

Raven tools , site içi seo aracı, backlink analiz aracı, sosyal medya analiz aracı, Adwords araçları, anahtar kelime araçları ile son dönemin ilgi çeken seo analiz siteleri arasında gösterilmektedir. Oldukça detaylı araçları olan siteden pek çok analizi tek panel üzerinde yapabilmektesiniz. Arzu ederseniz 30 günlük ücretsiz Raven tools kullanımı için ekli sayfadan üyelik işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Semrush : Kelime ve domain analizi yapmanızı sağlayan bir site olup, piyasadaki emsalleri içinde en iyiler arasında gösterilmektedir. Kelime bazlı aramalarda kelimenin ne kadar aranması olduğunu, benzer aranan kelimeleri göstermektedir. Domain bazlı aramalarda ise ilgili domainin en çok trafik aldığı kelimeleri görebilirsiniz. bu özelliği ile rakipleri analiz etmek için kullanılan seo analiz araçları arasında en etkili olanlardan biri olarak ön plana çıkmakta.  Semrush kullanımı hakkında daha kapsamlı bilgiyi ekli sayfadan da inceleyebilirsiniz.

Majestic : Link inşası, site linklerinin analizi ve rakip site linklerinin analizini detaylı olarak yapmanıza olanak sağlamaktadır. Majestik seo analiz aracı kullanımı için detaylı inceleme anlatımını ekli sayfadan da inceleyebilirsiniz.

Link Research Tools (LRT) : Hızlı backlink sorgulama aracı, Seo metrikleri ile hızlı alan adı karşılaştırma aracı, link profili analiz aracı, Kelime rekabeti analiz aracı, rakiple rekabet analiz aracı ve daha pek çok rakip analizi ve site dışı analizi yapmanıza fayda sağlayacak araçları olan bir sitedir. Araçları ücretli olarak kullanıma sunulmuş olup, Moz, Majestik ve Semrush gibi farklı analiz siteleri ile partnerliği sayesinde oldukça etkili raporlamalar sunmaktadır. Link Research Tools İncelemesi için detaylı anlatımı ekli sayfadan inceleyebilirsiniz.

Google Keyword Planner : Google anahtar kelime planlayıcısı olarak bilenen bu aracı Google reklamveren platformu Adword panelinizden kullanabilirsiniz. Ücretsiz kullanıma sunulan bu araç sayesinde anahtar kelime fikirleri bulabilir, bu kelimelerin ne kadar ziyaretçi alabileceğine dair bilgiler edinirsiniz.

Google Analytics : ziyaretçilerin sitenize nasıl erişim sağladığı ve hangi kanallar aracılığı ile ziyaret ettiğinizi sorgulayabileceğiniz ücretsiz Google web yöneticisi araçlarındandır. Bu araç sayesinde en çok ziyaret edilen trafik kaynaklarınız hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Google Webmaster Tools : Google tarafından site sahipleri ve site yöneticilerine sunulan yönetim aracıdır.

Yandex Metrica : Yandex tarafından web site sahipleri ve e-ticaret platformları için analiz yapılmasına imkan sağlayan web analiz aracıdır.

Bing Webmaster Tools : Bing tarafından site sahipleri ve site yöneticilerine sunulan yönetim aracıdır.

Site dışı seo analiz araçları içinde açıklamamızı yaparak size kapsamlı bir şekilde seo analiz siteleri hakkında da bilgiler sunmaya çalıştık. Umarız faydalı olur diyerek yazımıza burada son verelim. Seo danışmanlığı için ücretsiz öneriler paylaştığımız sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

9 comments

 1. sa hocam sitemde bazı hatalar var ne yaptim sa olmuyor! Çok kelimede varım. günlük güncel makale giriyorum. gene ne yapacam ? ben bana mail atarminiz 536 477 22 64 tel beni ar armisiniz tsk ler.

  1. Selam. Ücretli seo analiz hizmeti maalesef sunmuyorum! Önerim, içerik kalitesinizi mümkün olduğunca yükseltin, rakiplerinizin seo analizini yaparak onlardan daha faydalı içerikler hazırlayın 🙂

  1. İçerik kalitesi önemli, özgün resim kullanın, sayfalarınızı youtube videoları ile destekleyin. Sosyal Medya’yı aktif kullanın. Sitenizi bilmeden, sayfalarınızın seo analizi yapılmadan daha fazla bilgi verebilmem de maalesef mümkün değil!

 2. Seo analiz araçları kullanımı hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir