Resim nasıl özgünleştirilir? Resim özgünleştirme araçları içinde Paint' candır:) Resimleri özgünleştirme için Paint çoğu zaman yeterlidir.

Resim özgünleştirme

Resim nasıl özgünleştirilir? Resim özgünleştirme araçları içinde Paint’ candır:)  Resimleri özgünleştirme için Paint çoğu zaman yeterlidir ve %100 etkili sonuç alırsınız. Sadece doğru şekilde kullanmak uygulamak gerekir.

Web tasarım yaparken genel olarak yaşanılan en büyük sorunlardan bir de sitede kullanılan görselleri özgün hale getirme sorunudur.  Elinizde konu içeriğine eklemek için kendimize ait görsel yoksa, bu görselin yerine kullanmak için çoğumuz internet üzerinde daha önce kullanılmış bir resmi tercih ederiz. Eğer siteniz için seo çalışmaları yapıyorsanız bilirsiniz ki, daha önce kullanılmış bir görsel, hiç kullanılmamış bir görsel kadar etki sağlamaz. Bu nedenle webmaster görsel özgünleştirme araçları gibi çeşitli programlara ihtiyaç duyulur. Aslanda buna gerek yoktur. zira bazen çözüm gözümüzün önünde olur ve özelliklerin farkında olmadığımız için başka çareler ararız. Düşünürsek hemen hemen 10 bilgisayarın 9 tanesinde basit ama muhteşem program olarak niteleyebileceğiniz Windows resim düzenleme aracı Paint mevcuttur. Maharet bunu nasıl kullanmamız gerektdiğidir. Kısaca bir örnek ile görsel nasıl özgünleştirilir? açıklayalım 🙂

1- İhtiyaç duyulan görsel için Internet Explorer üzerinde Google görsellerde kullanmak istediğimiz resimle ilgili anahtar kelime kullanarak arama yapalım. Bu aramayı yaparken sonuçlarda büyük boyut olarak aramak her zaman daha avantaj sağlar. Hem resmin netliği, hem de daha az kullanılmış olması açısından. Arzu ederseniz kendi tercih ettiğiniz siteden de bu resmi alabilirsiniz. Tabii telif vb sonuçlarla ilgili sıkıntılar yaşayabileceğiniz de unutmamanız gerektiğini ayrıca hatırlatmaya gerek yok sanırız.

2- Çıkan sonuçlar içinde  beğendiğiniz görseli, “Resmi görüntüle” butonu ile açalım ve resmin üzerine gelip mause’un sağ tuşu ile farklı kaydet tuşuna basıp bilgisayarımıza indirelim. Tabii indirmeden önce resmi hedeflediğiniz anahtar kelime ile adlandırmayı da ihmal etmeyelim.

3- Resmi bilgisayarınızda indirdiğiniz klasöre giderek resmi Paint ile açalım. Resmin sağından solundan üstünden altından milim dahi olsa önce kırpalım sonra resmin boyutunu kullanmak istediğimiz boyuta getirelim ve döndür butonu ile resmin yönünü yatay çevirelim. Artık resmi kaydedip Paint’i kapatabiliriz.

4- Peki bitti mi ? Tabii ki hayır 😀 zira görseli hazırlayan ilk kişi resmin exif bilgilerini doldurmuşsa siz deminki işlemler ile resmin anotomisini bir nebze olsa da değiştirmiş olsanız dahi o bilgiler halen o resimde mevcuttur yani resim halen özgün değildir.

5- Şimdi tekrar boş bir paint sayfası açalım. Bu boş paint sayfasına biraz evvel üzerinde çalışma yaptığımız resmi yapıştıralım ve farklı kaydet seçeneği ile kayıt edelim. Daha önceden adlandırdığınız isimde kullanmak isterseniz de sorun yok. Kayıt anında size sorar. Bu görsel zaten var ! resmin adını değiştirmek istiyor musunuz diye. Hayır seçeneği ile kaydı tamamlayın ve painti kapatın. Artık görsel özgünleştirme nasıl yapılır öğrenmiş bulunmaktasınız. Teferruatlı programlara veya ekstra araçlara ihtiyaç duymadan da kolaylıkla bu yöntem sayesinde resim özgünleştirme işlemi yapabilirsiniz.

Yukarı da saydığımız işlemlerin örnek çalışması olarak zor bir resim seçtik. artık hepimizin bildiği “Bu elbise ne renk?” başlığına konu olan elbiseyi aradık ve Google görsellerden tüpçünün gazetesindeki görseli bilgisayarımıza indirip yukarıda saydığımız adımları uyguladık. Normalde uygulamamıza gerek olmamasına karşın bu resim gereğinden fazla bilinen ve kullanılan bir resim olduğu için ayrıca aşağı ve yana doğru 2-3 puanlık eğme işlemi de uyguladık.

Tabii bu işlem %100 etkili bir çözüm diyemeyiz. Fakat nerede ise %99 işe yarar bir tekniktir. zira altta eklediğimiz görseli aldığımız hali için (ki bu da aslında bir nevi elden geçmiş bir kopya olmasına rağmen) 15700 sonuç mevcut. Bizim örnek olarak yayınladığımız resim için bu sayı sorgularsanız, eşleşen görsellerin 20 adede düştüğünü görürsünüz. Konuya sağlam bir örnek olması amacıyla en zor örneklerden biri olarak kasıtlı seçtiğimiz bu resmin halen özgün kabul edilmemiş olması sizi yanıltmasın. Zira siz büyük ihtimal bu kadar çok kullanılan bir resim seçmeyeceğiniz için hazırladığınız resmin özgün olarak kabul edilmesi muhtemeldir.

Hazır konu görsellerden açılmışken oldukça etkili sonuçlar alabilmenize faydalı olacak “Görsellerden hit alma” konulu yazımızı da incelemenizi öneririz.  Görsel özgünleştirme konulu yazımızı artık sona bağlayalım ama ayrıca da belirtelim. Basit fakat etkili ve işe yarar seo ipuçlarını sayfalarımızdan takip etmenizi önerir, mutlu günler ve başarılar dileriz.

gorsel-ozgunlestirme-1

4 comments

  1. Az evvel forumda okudum, oradan cevap yazamadım ama buradan yazayım çünkü çok değişik ve işe yarayabilecek bir yöntem gibi duruyor. Resimlerden hit alma başlığına sahip yazınızı da okudum, o yazı da yaralı bir yazı olmuş. Her iki yazıda bulunan değişik yöntem ve bilgiler için teşekkürler 🙂

  2. Resim nasıl özgünleştirilir diye arama yaptığımda sitenize denk geldim. MEğer çözüm önemsemediğimiz paint’te imiş 😀 saol!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir