Facebook seo nedir? Facebook seo nasıl yapılır? Facebook sayfası seo çalışmaları için neler yapılabilir? Facebook post seo önerileri ve teknikleri sayfamızda

Facebook seo ayarları | Facebookta seo post nasıl yapılır?

Facebook seo nedir? Facebook seo nasıl yapılır? Facebook sayfası seo çalışmaları için neler yapılabilir? Facebook post seo önerileri ve teknikleri sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Facebookta seo nasıl yapılır? Detaylara girmeden önce sanırız sosyal medya ve Facebook hakkında da biraz bilgi versek fena olmaz. Öncelikle, kişilerin internet üzerinde birbirleriyle yaptığı diyaloglar ve paylaşımların bütünü olarak tanımlanan sosyal medya hakkında daha detaylı anlatımı ekli sayfadan da inceleyebilirsiniz diyerek konumuzun ilgi platformunun tanıtımına geçelim.

Facebook; Kurulduğu ilk yıllarda sadece Harvard öğrencilerinin kullanabilmesi amacıyla üniversitenin 2006 devresi öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından 4 Şubat 2004 tarihinde açılan Facebook platformunun büyük ilgi görmesi ve yatırım alması neticesinde hızlı bir büyüme trendi yakalayıp ve sonrasında tüm dünya üzerinden kullanıcılar edinmiş olan bir sosyal ağ platformudur. İlk yıllarında sadece kişiler için sosyal medya ortamı sağlayan site hızlı büyümesi ve internetin büyüyen kapsama alanının genişlemesi ile ticari sektöründe dikkatini çekmiştir. Zira potansiyel müşterilerin hazır bir arada bulundukları bu platform mallarını ve hizmetlerini satmak isteyenler için bulunmaz bir nimet monuman geçmiştir. Bu gelişme neticesinde kaçınılmaz olarak kişiler haricinde kurumlar, kuruluşlar ve gruplar için de “Yerel işletme veya yer” , “Şirket kuruluş veya enstitü” , “Marka veya ürün” gibi başlıklar altında gruplandırıp Facebook sayfa oluşturma olanağı sağlanmaya başlamıştır.

İlk başlarda platform üzerinde yer alıp kendine ait sayfalar oluşturarak müşterilerinin kendilerini bu platform üzerinde de bulmalarını sağlamayı hedefleyen ticari sayfa sahipleri arasında kurnaz olanların, bu sayfaların dizinlerde de gayet iyi sonuçlar ile yer aldığını fark etmeleri ile pazarın şekli bir anda tekrar yapılanma sürecine girmeye ve değişim göstermeye başlamıştır. Zira reel hayatta çok daha büyük reklam bütçeleri ile dahi ulaşamayacakları kitlelere çok daha mütevazi bütçeler ile erişim imkanı sağlayan satıcılar bu ticari sayfaların arama motorları dizin sıralamalarında daha ön plana çıkarılmasına yönelik çalışmaları da arttırmaya başlamışlardır. Bu farkındalık diğerleri tarafından da fark edilince pazarda bir anda yeni bir sektör doğmasına neden olmuştur. Facebook beğeni satışı, takipçi satışı like hizmetleri gibi resmi olmasa bile gerçekte ciddi paraların döndüğü yeni iş kolları oluşmuştur. Tüketiciye yani hedef müşteri kitlesine kendini olduğundan daha fazla talep gören bir sayfa olarak gösterme çabaları için uygulanan bu illegal yöntemler faklı açılardan bakıldığında bir takım zararlara sebep oluyorsa da algı yönetimi için halen ısrarla tercih edilmekte ve uygulanmaktadır.

Bizim bu sayfamızda bahsedeceğimiz çalışmalar ise facebook beğeni kasma ya da takipçi kasma gibi organik ya da botlar ile yapılan çalışmalardan ziyade sayfanın nasıl dizinlerde en iyi sıraları alabileceği konusunda uygulanacak adımları kapsamaktadır. Bu çalışmalar doğru yapıldığında alınacak sonuçlar hem organik takipçi hem de organik beğeni sayısı arttırma konusunda oldukça da etkilidir ve zararsız sonuçlar içermektedir. Bu çalışmalar kısaca Facebook seo çalışmaları olarak da adlandırılabilir.

Facebookta seo nasıl yapılır?

Öncelikle hedef kelime ile sektörünüze uygun bir sayfa açıp bu sayfanın url yapısını anahtar kelime ile yapılandırmak ilerleyen dönemlerde size çok büyük avantajlar sağlayacaktır. Sayfa kurulumunu yaparken, açıklama bölümünde paylaştığınız tanıtımın seo uyumlu olması ve içerisinde hedeflediğiniz anahtar kelimeler ve türevlerinin geçmesi de ilerleyen dönemler için faydalı bir etkendir. Daha sonra profil fotoğrafınızı ve kapak fotoğrafınızı eklemeden önce bu görselleri bilgisayarınızda hedeflenmiş sayfa anahtar kelimesi ile adlandırmanız da önemli bir avantaj sebebidir. Resimleri yükledikten sonra hem kapak resmine hem de profil resmine “açıklama ekle” bölümünden mutlaka seo uyumlu cümleler ile hazırlayıp içinde anahtar kelime ve türevlerinin geçtiği metinleri eklemeyi asla ihmal etmeyin.

Daha sonra bilgiler bölümüne geçerek adres, telefon, internet sitesi, e-posta adresi ve uzun açıklama gibi bölümleri güzelde ve doğru olarak doldurun.

Artık facebook seo için ilk adım tamamlanmıştır. bundan sonrası için yapılacaklar bir bakıma facebook post seo ayarları olarak da tanımlanabilir. Dizinlerde sayfanızı üst sıralara taşıyacak şekilde nasıl paylaşım yapabilirsiniz kısaca bunu da açıklayalım.

Öncelikle hemen her paylaşımınızda bir resim kullanmanız gayet iyi sonuçlar verecektir. Bazıları “ama facebook resimleri zaten kendi adlandırıyor” gibi söylemler ile bunun aksini ifade etse de şahsi tavsiyem resim paylaşmadan önce mutlaka o resmi; “anahtar-kelime-1.jpg” ve benzeri gibi adlandırıp öyle yükleyin. Hatta “hedeflediğim anahtar kelime.jpg” gibi Türkçe bile adlandırabilirsiniz.  Daha sonra resmi yükledikten sonra paylaştığınız metnin içine mutlaka hedef anahtar kelimelerinizi ilk 120-140 karakter içinde serpiştirin. Tabii bir mesaj içine sayfanın tüm hedeflediği kelimeleri sığdırmaya çalışmak yerine her mesajda farklı anahtar kelime kombinasyonlarını eklemeniz çok daha faydalı sonuçlar sağlayacaktır.

Çoğu kişi tarafından mikrobloglar ve sosyal ağ sayfalarında bir sözcük ya da sözün başına diyez işareti (#) eklenerek oluşturulan ve kelimeyi etiketlemeye yarayan hashtags kullanımı size büyük fayda sağlar denilmektedir. Şahsen ben hashtag kullanımın Twitter’da çok faydasını görmüş olsam da maalesef belki çok fazla Facebookta kullanmadığım için bir faydasını gözlemleme imkanım olmadı.  Fakat zararı olmadığına eminim ve abartmadan kullanmanızı tavsiye edebilirim. En kötü ihtimal ile bu kullandığınız hashtaglar facebook post seo için site içinde etiketleme yapacağından mutlaka etki edecektir. Ve bir şekilde arama motorlarının da dikkatini çekecektir.

Facebook seo teknikleri içinde bana göre en etkili yöntemlerden bir albüm paylaşımıdır. Fotoğraf yerine arada albüm paylaşımı yapmak, gözlemlerime göre ciddi dönüşümler ve seo açısından inanılmaz faydalar sağlıyor! Tabii burada çoğu kişinin düştüğü yanılgıya düşmemek ve albümü ya da içerisine eklediğimiz resimleri asla açıklamasız paylaşmamak gerekir. Her albümün başlık ve açıklama yazısını ekledikten sonra resimlerinde alt açıklamasını girerek yaptığınız paylaşımlar size tahmin edemeyeceğiniz kadar kuvvetli bir facebook mesaj seosu olarak geri dönüşüm sağlayacaktır.

Yukarıda facebookta seo için yapılması gerekenleri yazdık. Dilerseniz şimdi de kısaca; Facebookta seo için yapılmaması gerekenleri açıklığa kavuşturalım. 🙂

Öncelikle bot takipçi ve bot beğeni benzeri sayfa takipçilerini ya da arama motorlarını aldatmaya yönelik olan görüntüde ya da kısa sürede fayda getirecek uygulamalardan kaçınmanızı ve asla kullanmamanızı öneririm. Aynı şekilde paylaşımlarınızı üşengeçlik yüzünden otomatiğe bağlamak, tüm platformlarda aynı mesajın otomatik ya da copy paste ile gönderimini yapmak sayfanızın özgünlüğüne ciddi oranda zarar verecek ve sayfa değerinizi düşürecektir.

Bakıyorumda facebook seo ayarları ve facebook seo teknikleri için yaptığımız bu paylaşım oldukça uzun oldu. Sizleri daha fazla sıkmayalım ve konuyu burada sonlandıralım. Sormak istedikleriniz olursa, sayfa altından mesajla da bize iletebilirsiniz. Tabii dip not olarak eklemekte fayda var diyerek, “Twitter seo” başlıklı yazımızı da incelemenizi önerip çalışmalarınızda başarılar dileyelim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir