Jenerik alan adları uzantısı seo etkisi yapar mı? Bu konumuzda domain uzantıları ve seo ilişkisini inceliyoruz.

Domain uzantıları seo etkileri

Jenerik alan adları uzantısı seo etkisi yapar mı? Bu konumuzda domain uzantıları ve seo ilişkisini inceliyoruz.

Bilinen klişe seo bilgileri doğrultusunda her yerde yazılan uyarılar vardır. Bu yazımızda biraz onlardan bazılarını ele alacağız. Birazda başlık konumuz olan alan adı uzantıları ve seo etkileri üzerinde örnekli bir açıklama sunacağız. Dilerseniz lafı uzatmadan konuya geçiş yapalım.

Öncelikle bazı çok bilinen seo işlemleri için yapılan uyarıları sıralayalım. Sonrada yaygın olarak doğru bilinen bu seo kuramlarını sırası ile ve canlı örnek ile kısmen de olsa çürütelim (:

1- Com, net, org uzantlı domainler seo için en etkili alan adlarıdır.

2-Sitede iç linkten fazla sayıda dış link çıkmak zarar verir.

3- Alan adı uzantısı anahtar kelimede etki etmez.

4- İyi sıra almak için mutlaka uzun ve zengin içerik girmek gerekir

Aslında seo konusunda çürütülecek pek çok hipotez olsa da biz bu yazımızda üst satırdaki 4 kuramı ele alalım.

1- En bilinen TLD uzantılar olan Com, net, org alan adları genel olarak en yaygın tercih edilen domainlerdir. Kitlelerin alışkanlıkları bunda en önemli etkendir.  TLD yani Top-level domain; Türkçe karşılığında üst seviye alan adları uzantıları olarak tanımlanır. Arama motorları için global sonuçlarda üst seviye alan adlarının hepsi eşit muamele görür. Genel kullanımın yaygınlığı dışında hiç bir alan adının diğer alan adına karşı ekstra bir avantajı bulunmamaktadır. En azından yapılan resmi açıklamalar bunu doğrulamaktadır.

2- Siteden dış link çıkışı seo açısından sakınca teşkil eder diye yanlış bir düşünce genele hakimdir. Halbuki siteden çıkan dış link doğru yapılandırıldığında aksine olumlu etki sağlamaktadır. Burada önemli olan verilen linkin otoritesi ve güvenilirliğidir. Doğru kaynağa verilen her link sitenize avantaj olarak dönüşüm sağlar ve arama motorları gözünde otoritenizi yükseltir.  Konunun sonunda paylaştığımız örneği inceleyin. Sitenin index sayfasından başka hiç bir sayfası yok. Fakat, doğru yerlere verdiği dış linklerin etkisini gayet olumlu şekilde geri almaktadır.

3- Alan adı uzantısı anahtar kelimede etki etmez düşüncesi bariz bir yanılgıdır. Aksine ilk etapta etki eden önemli bir etkendir bile diyebiliriz. Özellikle yeni piyasaya sürülen anahtar kelime domain uzantıları yakında tüm dizin sıralamalarını kökten etkileme potansiyeline sahiptir. Bunu zamanla çok daha net gözlemleyeceğiz. Şu an etkilerinin bariz hissedilememe sebebi yaygın alan adı uzantılarının hakimiyetidir. Fakat zaman içinde uzantı seo etkilerini gözlemleyen seocuların bu fırsatı değerlendirmeleri kaçınılmaz bir süreç olacak.Bu da dizin sıralamalarının yeniden şekillenmesine yol açacak diyebiliriz.

4- İyi sıra almak için en az 300 kelimelik makaleler girin diye pek çok seo uzmanından öneri okumuşsunuzdur. Kısmen doğru olan bu tez bir yandan da ek açıklama gerektirir. Zira her uzun içerik size istediğiniz etkiyi yapmaz. Öncelikli olarak içeriğin hedef anahtar kelimeyi açıklayan zengin bir anlatıma sahip olması gerekir. 500 kelimelik bir laf salatası yeri gelir istenilen dizin sırasına girmez. Ama bazen 100 kelimelik ya da daha kısa bir anlatım, eğer seo uyumlu yapılandırılmış metin ile sunulmuşsa daha etkili olabilir.

Şimdi gelelim bu dört kuram ve bizim sunduğumuz anti tezlerin örneğine. Bilinen uzantılar haricinde .fm uzantısını ele alalım. Güncel hayatta radyo frekansını temsil eden bu kısaltma alan adı dünyasında radyolar için kullanımı öngörülen bir uzantıdır. Tıpkı .tv  uzantısının Tv kanalları için kullanımının öngörülmesi gibi bir işlev düşünülmüştür. Her ne kadar bu alan adları aslında ccTLD olsalarda, yani bölgesel statüde açılmış olsalar da, kelime anlamlarının global olması nedeni ile Google ve diğer arama motorları tarafından üst seviye alan adları arasında kabul edilir. Artık sanırız örnek site üzerinden konumuzu daha da açıklığa kavuşturma zamanı geldi.

Yakın bir tarihe kadar Google’da “Bjk fm” araması yaptığınızda ilk sayfada örnek domaini görecektiniz. Hem jenerik alan adı, hem de anahtar kelime uzantısı ile direk gözünüze çarpacaktı. Fakat domain kullnımdan düştü 😀 Aynı domain, aramayı ” Beşiktaş radyosu” şeklinde yaptığınızda da karşınıza çıkıyordu. Farklı uzantılar ile com, net, org yada diğer uzantılı domainlerin önünde çıkmanın imkansız olmadığını görmüş olduk böylece. Burada önemli olan hedef anahtar kelime ile türevlerinin belirlenmesi ve sayfanın yapılandırılmasıdır. Aynı site sonradan hedeflediğimiz bir diğer anahtar kelime “bjk tv izle” cümlesinde ise bu yazı yayınlandığında 5. sayfada idi. İlerleyen günlerde, bu cümlede yükseliş sağlamak için yapacağımız çalışmaları paylaşacağız diye belirtip tekrar konumuza dönelim. Demiştik not düşelim. İlgili alan adı kullanımdan kalkmadan önce en son 3. sayfaya yükselmişti.

Şimdi bir de şu link olayını ele alalım. Örnek siteye giriş yaptığınızda ana sayfadan başka hiç bir iç link olmadığını ama çok sayıda dış link olduğunu göreceksiniz. Fakat üst satırlardaki açıklamada da belirtmiştik. Verilen link eğer doğru ise bu size pozitif etki sağlar. Örnek sitede de açıkça bu görülmektedir. Çok sayıda dış linkine rağmen site hedef anahtar kelimeleri ve türevlerinde gayet iyi sıralardadır. Çünkü verdiği dış linklerin tamamı otoriter linklerdir. Bu da sayfaya zarar değil, fayda getirmiştir.

Son olarak uzun içerik şart değil demiştik. Örnek siteye baktığınızda göreceğiniz üzere oldukça kısa sayılabilecek bir metin bulunmaktadır. Fakat o metin içinde ve sayfada hedeflenen kelime ya da cümleler doğru serpiştirilmiş olduğundan hedefe ulaşmada fayda sağlamıştır.

Son olarak seo sırları sayfasında paylaştığımız içerikte belirmeyi atlamışsak da burada paylaşmakta fayda gördüğümüz bir ipucu paylaşalım. Bu sayfadaki tüm tezlerin haricinde aslında en etkili seo çalışması kullanıcıyı sayfada uzun süre tutan içeriktir. Bu örnek sayfada göreceğiniz üzere, sayfaya giren kullanıcıların çoğunluğu sayfa içeriği az bile olsa uzun süre geçirmektedir. Zira bir şekilde televizyon kanalı seyrediyorlar. Bu da sayfada kalma oranını arttıran bir faktör olup, siteye pozitif etki kazandırması kaçınılmaz bir durumdur.

Kurumsal seo için ipuçları paylaştığımız sitemizde, seo teknikleri için öneriler paylaşmaya devam edeceğiz. Sayfalarımızı ziyaret ettiğiniz için teşekkür eder, bizi takibe devam etmenizi öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir